28 Ağustos 2012 Salı

çekirdeksiz biz yaz Malezya'sı

   Bir başka dünyada bir başka yaşayışlar bambaşka aşklar ayrı tenler farklı lezzetler varmış. burası Malezya.. asya kıtasında  ekvator tarzı bir yaşam şekli..

   havası suyu sıcak :) yağmuru bereketi de bol ama. yemekleri Türk kültüründen çok farklı öyle ki açlık nedir bilir olduk. fakat bi o kadarda lezzetli meyveleri hiç adını duymadığımız sebzeleri var.. adını duyduklarımızın ise burda karakterleri başka ;) /bknz: asla pişmeyen fasulye/


ülkenin başkalığı birazda insanlardan örflerinden adetlerindenmiş.. 3 farklı kültürü bünyesinde barındırıyor büyütüyor.. çinlisi hintlisi malezi.. selamlaşmalarından tutunda mimiklerine yemeklerine gelenek göreneklerine değerlerine bakışlarına kokularına kadar farklılar (bu arada burdaya işlemiş değişik kokular mevcut gercekten)

*aşağıda gördüğümüz en büyük budist tapınaklarından biri (Kek Lok Si Temple/penang)  

diğer bir resim ise eski Malezya tren garı. burası mimari bakımdan çok gelimiş bir ülke, gittiğiniz her kasabasında köyünde şehir merkezinde kendine ait dokusu olan tasarımlar görüyorsunuz. keyifli.


Bu fotograftaki ev ise Maleka ya ait nesiller boyu ayakta kalmış etnik evlerden yanlızca biri. bu evi turistik olarak gezmek de işin en keyifli yanı çünkü bütün örf ve adetleri  içerisinde görmek mümkün. birde bayram sabahı gittiyseniz ve tüm çocuklar torunlar gelinler damatlar da o evdeyse sizden bizden şanslısı kim olabilirki ;) 

 işte bunlar da o evden kareler..  


   evin aile büyükleri... hepsinin  ayrı ayrı anısı var bu evde torundan toruna aktarılmış.. Melaka Malezyanın başkenti Kuala Lumpura 2 saat mesafede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. burası insanları ve yaşayışlarını anlamak için güzel bir yer öyle ki içinde ayrı ayrı çin mahallesi budist mahallesi ve musluman mahallesi var. herbirinin sokağı başka bir tat:) 

malez miniklerimle kapatışı yapıyor Malezyanın farklı sehirlerinden tekrar yazmak üzere 

                                                                                                 esenlikler diliyorum...4 yorum:

 1. merhaba izleyicinizim bende sizi bloğuma beklerim beğenirseniz izleyicim olmanızıda isterim hoşçakalın:)

  http://suslupuslublog.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar şanslısın.
  Ben hep istemişimdir farklı ülkeleri görmez farklı kültürlere şahit olmak.
  Şuan çok imkanım yok ama inşaALLAh bir gün rabbim bana bu fırsatı verir ve onun yarattığı bu muhteşem alemi gezebilir ve görebilirim.
  Bu arada o çocukları tutup yanaklarından ısırasım geldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim:) bizimde hiç beklemediğimiz bir anda çıktı böyle bir fırsat.. gerçekten çok farklılar ve görülmeye değer yerler.. dilerim öyle bir imkanınız olur da yerinde yurdunda sıkarsınız o yanakları :)

   Sil
 3. merhaba paylaşımlarını çok beğendim ve izlemeye alıyorum hemen :)
  sende arzu edersen beklerim canım..
  sevgiler..

  YanıtlaSil

bebeklerim için ''iyi ki''lerim.. #vol3 'ek gıda serüveni'

işte geldik bebek olaylarında en en sevdiğim kısıma :) ama bebeklerim bu olayı benim kadar sevmedi maalesef  :S  misler gibi ek gıda oo...