2 Eylül 2012 Pazar

yeni nesil memleket! :)

putrajaya
burda bir memleket yapmışlar huyu suyu pamuk gibi :) bir gün  sessiz sakin ülkenin bir köşesinde bir şehir kurmuşlar ve baskent i bu şehre taşımıslar adına da kuruluş başkanlarının ismini koymuşlar.. putrajaya .. burası son on yılda hızla tasarlanıp her sokagı her lambası her bir kaldırım taşı ayrı ayrı düşünülmüş ufak bir şehir. bütün bakanlık binaları ve bazı otellerle birlikte müzeler galeriler sanat evleri vu muhteşem camiler yer almakta. **biz burayı cok sevdik. malezyaya gelip hatta KualaLumpur da kalan birçok insan bu cennetten habersiz mutlaka gelip görülmesi bir yer halbuki. huzur düzen adalet saygı tertemiz sokaklar burda. ayrıca birde  her sokagın farklı bir aydınlatması var..

 Putra jaya da insana  kendini özel hissettiren birçok şey var. attığın her adım size orda yaşama isteği sunuyor.. fakat yemek yiyememe olayını hatırlayıp hemen vazgeçiyorsunuz orası da ayrı :D

ama burası özellikle binalarıyla camileriyle peysajlarıyla kısacası kent tasarımıyla, mimarların içmimarların cevre tasarımcılarının muhakkak gelip görmesi gereken bir yer :)


Benim gittiğim gün hava şartlarının olumsuzlukları sis ve yağmur dolasıyla pek kaliteleri fotoğraflar elde edemedim maalesef :(  bu arada hava şartları demişken Malezya da 40 derece sıcağın altında kavrulurken bir anda sağnak yağmura yakalanıp sırıl sıklam olmanın tadı bir başka;) ağustos eylül ayındaysanız bu yağmurlar mutlaka sizi bulur :)                      putrajaya nın  modern mimarisi.. tasarımın dokunmadığı bina kalmamış..

    bakanlık binası..

 
yağmura yakalıp kaçtığımız camın ardından purajaya:)


   Birde burdası tasarlanırken 3 ana kuralı yansıtmak bütün şehirde o 3 olay görülmek istemişler ve başarmışlar da. bunlar:
1. insan ve yaratan ilişkisi
2. insan ve doğanın ilişkisi
3. insan ve insan ilişkisi

Putrajayanın iki büyük ve önemli camisi var bunlardan biri pembe kubbeli Putra cami. :) hem yukarıda hem aşağıda gördüğünüz camiler. cok geniş bir alana sahip bu cami putrajayayı temsil etmek üzere yapılmış . ve hakkını vermiş bir vakıf camisi :) ramazan ayında burda bulunma fırsatı yakalıysanız eğer her akşam tıpkı Mekke ve Medine de ki gibi iftar sofraları kuruluyor. şehrin ileri gelenleri zenginleri ve vakıf yardımlarıyla çok çeşitli bir iftar menüsü sizi bekliyor:) malezya mutfağı olarak tabii :) eğer gece namazlarına da dahil olmak isterseniz de ilerleyen saatlerde menü değişerek ziyafet devam ediyor..  
(diğer camiye gelince ona duyduğum hayranlığı diğer yazımda anlatmak için hazırlanıyorum) :)

Putrajaya ya geldiğinizde sizi büyükçe bir yuvarlak alan karşılayacak. yolu takip edip şehirde dümdüz giden yolda etrafınızdaki binaları seyrederek tam karşınızdaki kartal bakışlı tepeye çıkarsanız ordan bütün şehri ayaklarınız altında izleyeceksiniz:)) 


ps : Malezya da birtek bu şehirde araba plakalarında  'putrajaya' yazıyor. /putrajaya 854/. birde şehrin heryerinde köprüsünde gölünde sokak aralarında  Wİ-Fİ mevcut:) daha ne olsun.

                                                                 **burayı çok seveceksiniz! :) esen kalın :) 


2 yorum:

  1. Çok çok güzel olmuş.. Okurken, resimlere bakarken çok keyif aldım. Ve kalkıp malezya'ya gidesim geldi :)

    YanıtlaSil
  2. teşekkür ederim :) böyle bir fırsatınız olursa es geçmemenizi şiddetle tavsiye ederim:):)

    YanıtlaSil

bebeklerim için ''iyi ki''lerim.. #vol3 'ek gıda serüveni'

işte geldik bebek olaylarında en en sevdiğim kısıma :) ama bebeklerim bu olayı benim kadar sevmedi maalesef  :S  misler gibi ek gıda oo...