10 Kasım 2012 Cumartesi

Babaannem'gil' e Hoşgeldiniz :)


Bayram seyran olur,, bizde Burdur da oluruz :) Burdur Akdeniz de küçük bir şehir.. kendi halinde kendi çapında etrafından pek etkilenmeyen sade bir ilimiz.benimde anneannemin babaannemin ve benzeri akrabalarımın içinde bulundukları memleketim.) 

Burdur çok eski ilk yerleşim yerlerinden biri.. ayrıca antik kentleri ile de zengin bir şehir. 

bu görmüş olduğunuz kapı da benim dedem ve babaannemin birlikte kurdukları evin sokak kapısı. eskiden her akşam bütün sokak kendi kapısının önüne çıkar, o yanlarda görmüş oldugunuz taburelere ve ya kaldırımlara oturur, sohbet muhabbet ederlerdi. ben cok severdim o akşamları. ve o akşamları sağlayan aslında o mahallenin bayan muhtarı ayşen teyzeydi. o gitti kimse bir daha çıkmaz oldu kapı önüne sokağa.. 6 7 saat yoldan sonra memleketimize vardiğimizda bizi bir mahalle dolusu insan karşılardı vaktiyle orda:)


 


 heralde eskileri benden çok özleyen yoktur.. bunca yeniliğin bunca teknolojinin hayranlığı bir yana ağaoğlunun konutlarına girip taksit ödemeye çalışmaktansa sakin bir yerden arsa bulup kendi emeğimle evimi yapsam benden keyiflisi mutlusu olamaz..  tamamen emekli mantiğiyla doğmuşum sanırım.. 
 işte bu evde vakti zamanında o amacla alınmıs ve her gecen yıl bir oda, bir oda daha ve bir oda daha eklenerek benim zamanıma kadar gelmiş.. yollarını da babaannemin çiçekleri sarmış..  birde aşağıda gördüğümüz taze meyvelerin ve kurutulmus sebzelerin cümbüşü :) en sevdiklerim!her evde her sokakta görmek mümkün :) e birde şikayet etmek gerekirse bu evin işi hiç bitmiyor tabi :D 

dedemin yılların birikimiyle oluşmuş atolyesi.. içinde benim çocukluktan kalmış pembe kemerim bile var :) olurda lazım olursa diye :)


 bu bayram yeni sonradan çocukların ve torunların el birliğiyle yapmış oldugu 'baca' etrafına topladı bizi.. malum hal kurban bayramı olunca her gün ayrı pişti etler orda :)
 

Burdur da bayram deyince akla önce su böreği gelir ardından baklava ardından sütlü kahve,  şeker, kolanya ve bayram tabi ki harclığı :))
su böreği pek meşakkatli iştir o hamurun yoğurulması 30 tane bezeyi açmak 4 e bölmek kaynar su da pişirip kevgirle tek tek yapıştırmadan suyunu süzdürmek ve sonrasında tepsiye dizmek ve sabırla ateşte döndüre döndüre pişirmek .. saatlerce uğraşınca bayramın 2. gününe kalmaması insanı biraz üzüyor haliyle ama olsun..
kısa bir tariften sonra fotografları görebiliriz:)
 dedeim atölyesinden bulduğum nazar boncuğunuda hemen el emeği göz nuru bacamıza astım :)  'gomşuların gözü kalmasın' :)

ve mutlu son :) 

son demişken Burdur a yolunuz düşerse meşhur mu meşhur ceviz ezmesinin tanına bakmayı da sakın unutmayın :) ve geleyim müsadenizle dip fotograflarıma :)
bu bayram bu çikolatayı çok beğendim <3 elit in madlen çikolatası:)


ve son olarakta eğer anneannler babaanneler torunlarıyla birlikte her salı bütün burdur halkının toplandığı salı pazarına giderken, kollarına torunlarını takıp şöyle salınmak isterlerse bunun bedeli bir elma şekeri kadar ağır olur :)


esen kalalımm:)

2 yorum:

  1. Eskiler özlenmezmi ya :(( Rahmetli Babannemlerinde böyle bir evi vardı her bayram mutlaka giderdik Kayseriye vardıgımızda aynı dedigin gibi bütün mahalleli toplanmış bizi bekler olurlardı :( en sevdigimiz yemekler yapılırdı ogün.Tabi bu söylediklerim hayal sanırım artık ..rahmetli oldular ev kapandı bütün sülale telefonda bile aramaz oldu birbirini :( bizim çocuklarımızı böyle günler yaşayabileceklermi acaba ...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. umarım yaşarlar.. bunların tadı çok farklı bizi biz yapan değerler herşeyden önce:) bayramdan bayrama bile olsa insanın bekleyeninin olması özlemle karşılaması bambaşka:) tabi biz torun olunca hepten başka:) umarım öyle babaanneler anneanneler oluruz da herkesi etrafımızda toparlarız hem varken hem yokken:(

      Sil

bebeklerim için ''iyi ki''lerim.. #vol3 'ek gıda serüveni'

işte geldik bebek olaylarında en en sevdiğim kısıma :) ama bebeklerim bu olayı benim kadar sevmedi maalesef  :S  misler gibi ek gıda oo...